Home Przepisy Sernik z rosą, czyli złoty sernik

Sernik z rosą, czyli złoty sernik

by Gosia Socha

Powiem szczerze, ten złoty sernik jest wprost obłędny! To jeden z lepszych serników jakie jadłam w życiu. Ma super kruchutki, ale jednocześnie nie suchy spód. Masa serowa jest gładka bez wyczuwalnej struktury sera, trochę jak w sernikach amerykańskich. Do tego ta super słodka pianka … chyba jeszcze raz go upiekę, bo na samą myśl cieknie mi ślinka. Pomimo tego, że jest pieczony na dużej blaszce, to rozszedł się w mgnieniu oka.

Sernik z rosą, czy jak niektórzy mówią – złoty sernik, wymaga trochę zachodu i pracy, ale jest on tego wart w każdym calu. Jeśli boisz się pieczenia serników, to zajrzyj do wpisu TUTAJ – rozwieje on większość Twoich wątpliwości. Jest to klasyczny sernik, często spotykany w domach i w różnych odsłonach na stronach i w książkach kucharskich. Ja modyfikowałam ten przepis kilkukrotnie, właśnie po to, aby dla mnie był idealny. Ciągle a to spód był za suchy, a to pianka na słodka. Teraz jest naprawdę super. No i najważniejsze w serniku z rosą – po wystygnięciu pojawiają się piękne kropelki skarmelizowanego cukru i nie znikają. Do tego wymagany jest ustrzelony w dziesiątkę czas pieczenia samej pianki, bo z przesuszonej nie powstanie rosa, a niedopieczona – opadnie po upieczeniu.

To ciasto jest wyjątkowo podzielne i idealne na większe uroczystości. Można je trzymać zarówno w lodówce, jak i w temperaturze pokojowej (tutaj krócej). Świetnie się sprawdzi również jako po prostu ciasto na weekend.

Sernik z rosą

Złoty sernik – spód:

  • 200 g mąki pszennej dobrej jakości
  • 50 g mąki krupczatki
  • 100 g masła w temperaturze pokojowej
  • 1 jajko
  • 3 żółtka (białka odłóż na piankę)
  • 100 g cukru drobnego do wypieków
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli

Obie mąki – pszenną i krupczatkę przesiej do misy miksera (jeśli nie masz miksera z końcówką do ucierania ciasta, możesz je z powodzeniem wyrobić ręcznie). Ja przesiewając mąkę od razu przesiewam ją z proszkiem do pieczenia, mam wówczas nieodparte wrażenie, że równomierniej rozkłada się po cieście. Do przesianych mąk i proszku do pieczenia dodaj jajko, żółtka, cukier i sól i zagnieć ciasto do momentu powstania zgrabnej kuli. Kule z kruchego ciasta zawiń w folię spożywczą. Ja jednocześnie rozpłaszczam kulę na kształt grubego dysku – łatwiej mi jest później rozwałkowywać ciasto. Powinno ono leżakować w lodówce godzinę.

Po godzinie delikatnie podsypując ciasto mąką rozwałkuj je na kształt blachy (prostokąt ok 28 x 36). Mi się to standardowo nie udało, więc po prostu doklejałam braki ciasta do momentu, aż powstał zgrabny i równy spód. Podziurkuj kruchy spód widelcem i wstaw wszystko do lodówki na około pół godziny, aż ciasto ponownie się ściągnie. Blachę wcześniej wyłożyłam papierem do pieczenia.

W tym czasie nagrzej piekarnik do 180 stopni pieczenie góra i dół. Schłodzone ciasto wstaw na drugą kratkę od dołu i piecz około 13-16 minut. Powinno być lekko złote. Po tym czasie wyjmij upieczony spód z piekarnika i odstaw do przestudzenia. Wykorzystaj ten czas na przygotowanie masy serowej.

Sernik z rosą – masa serowa:

  • 1 kg sera na sernik
  • 200 g masacrapone (możesz zastąpić dodatkową ilością sera na sernik)
  • 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru o gramaturze 40 g każdy
  • 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
  • 1/2 szklanki roztopionego masła
  • 2,5 szklanki mleka
  • 2 jajka całe
  • 4 żółtka (białka odłóż na pianę)
  • sok z połowy cytryny

Pierwszy najważniejszy punkt – wszystkie składniki na masę serową powinny być w temperaturze pokojowej. Drugi krok, to krótkie ucieranie wszystkich składników – zbyt napowietrzona masa po prostu opadnie po upieczeniu. Czy ja wspominałam, że sernik z rosą jest skomplikowany? No więc nie na etapie łączenia składników. Jego skomplikowanie wynika z tego, że trzeba jego pilnować i trzymać się każdego kroku.
Jeśli chodzi o przygotowanie masy serowej – wszystkie składniki połącz krótko w mikserze, do momentu ich połączenia.

Dość płynną masę przelej na upieczony wcześniej spód i przenieś wszystko do piekarnika. Sernik z rosą piecz w 180 stopniach, bez termoobiegu przez 55 minut do godziny. Ustaw sobie jednak budzik tak, aby zadzwonił piętnaście minut przed wyznaczonym końcem pieczenia. Będziesz potrzebowała tego czasu na przygotowanie piany.

Piana na sernik z rosą:

  • 6 białek
  • 1 szklanka drobnego cukru
  • szczypta soli

Piętnaście minut przed końcem pieczenia samego sernika zacznij przygotowywać pianę (sernik ma się cały czas piec w piekarniku).

Białka delikatnie posól i ubij na białą pianę. Pod koniec ubijania zacznij dodawać po jednej łyżce cukru. Piana powinna być sztywna i błyszcząca. Gdy minie już 55 minut do godziny pieczenia sernika – wyjmij ciasto na kratę i wyłóż ładnie pianę z białek. Możesz do tego wykorzystać rękaw cukierniczy lub po prostu wyłożyć ładnie szpatułką.

Sernik z pianką wstaw ponownie do piekarnika, zmniejsz temperaturę do 160 stopni i piecz ciasto od 12 do 15 minut. Piana powinna się tylko delikatnie zezłocić. Po upieczeniu całości sernika z pianką (ok 55 minut sernik i ok 15 minut sernik z pianką), wyłącz piekarnik, ale go nie otwieraj. Pozostaw tak ciasto na 20 minut. Następnie możesz spokojnie wyłożyć ciasto na kratkę, aby ostygło w temperaturze pokojowej.

Kropelki rosy powinny się pojawić po dłuższym czasie. U mnie całe ciasto było obsypane rosą po półtorej godzinie od wyłączenia piekarnika.

Smacznego!

Gosia

Sernik z rosą, złoty sernik
Sernik z rosą, złoty sernik
Sernik z rosą, złoty sernik
Sernik z rosą, złoty sernik
Sernik z rosą, złoty sernik

 

 

 

You may also like