Home Przepisy Perfekcyjny zaczyn drożdżowy

Perfekcyjny zaczyn drożdżowy

by Gosia Socha

Do czego służy zaczyn drożdżowy?

Wielokrotnie bałam się podchodzić do ciasta drożdżowego – bo pracochłonne, bo nie wyrasta, bo klei się do rąk. Trzeba robić zaczyn drożdżowy, mieszać, czekać, mieszać, wyrabiać i znowu czekać. Jednak po kilku próbach i działaniu opartym trochę na kuchennej intuicji okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Perfekcyjny zaczyn drożdżowy stanowi podstawę perfekcyjnego placka drożdżowego, drożdżówek, kulebiaków i wszystkich innych pyszności opartych właśnie na drożdżach. Wymaga stałej, dosyć ciepłej temperatury, nie lubi przeciągów – podobnie jak wyrastające ciasto drożdżowe. Dobrze wyrośnięty i uaktywniony – działa z połączeniu z masą na ciasto cuda. Ale uwaga – po wyrośnięciu po jakimś czasie opada i traci swoje właściwości – wówczas należy go przygotować ponownie.

Podana ilość składników, jak i rodzaj użytej mąki są elastyczne i współzależne z przepisem, do którego planujesz ów perfekcyjny zaczyn drożdżowy użyć.

Czego potrzebujesz?

  • 25 g świeżych drożdży (nie mogą być wysuszone, pociemniałe, a nie daj boże spleśniałe!)
  • czubata łyżka cukru
  • 3 pełne łyżki mąki (zwykle w przepisach jest to mąka pszenna)
  • 60 ml ciepłego (ale nie gorącego!) mleka – około 1/4 szklanki

Jak wykonasz?

Drożdże umieść w wysokim naczyniu w którym perfekcyjny zaczyn drożdżowy będzie wyrastał. Dodaj cukier i rozetrzyj z drożdżami. Dodaj ciepłe mleko a następnie mąką o wszystko rozetrzyj łyżką tak, aby masa była jednolita, bez widocznej mąki. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe, bezwietrzne miejsce do wyrośnięcia. Po około 30 minutach rozczyn drożdżowy jest gotowy do użycia.

Powodzenia!

Gosia

Zaczyn drożdżowy
Zaczyn drożdżowy

You may also like