Home PrzepisyDzisiaj mi się nie chce Ziołowe pesto

Ziołowe pesto

by Gosia Socha

To prosty i absolutnie przepyszny przepis opierający się na podstawowych składnikach. Twoje kubki smakowe podziękują Ci za ten wulkan świeżych smaków.

Przygotowanie - 15m

Przygotowanie

liczba porcji 2

Liczba porcji

Trudność

Trudność

 

 

 

 

Ziołowe pesto. Uwielbiam i coraz bardziej się przekonuje. Świetne nie tylko w standardowym połączeniu ze spaghetti. Jest idealną bazą do kanapek, past, marynaty do ryb i mięs. Jeszcze nie raz przewinie się w moich przepisach.

Kiedy przychodzi czas robienia pesto oznacza to, że nie mam czasu na przygotowanie innego obiadu. Może też być mega gorąco  i nie mam ochoty stać w kuchni. Lub… mam sporo doniczkowych ziół, które czasy swojej świetności mają za sobą, ale nadal chciało by się je zjeść. U mnie połączył się nadmiar ziół z brakiem czasu. Zawsze mogłam je posiekać i zamrozić, ale pesto jakoś do mnie przemówiło. To jak upieczenie dwóch pieczeni przy jednym ogniu – nic się nie marnuje a i obiad się robi sam, wystarczy tylko ugotować makaron 🙂

Metoda jest prosta. Potrzebujesz bardziej lub mniej świeże zioła. Podstawowym zwykle jest bazylia, chociaż u mnie wystąpiła w połączeniu z kolendrą i swieżą mietą. Jeśli nie masz parmezanu – wykorzystaj każdy inny twardy, ostry ser. Może być bursztyn, grana padano. Używaj tego, co masz pod ręką. Za każdym razem wyjdzie Ci inny smak pesto. Za każdym razem odkryjesz wykorzystane składniki na nowo. Łącz je z makaronami, zapiekankami, rybami. Niech ziołowe pesto rozwinie Twoją kreatywność w kuchni i nie pozwoli na zmarnowanie się żadnego zielonego listka.

A tymczasem smacznego!

Składniki na pesto:

  • 1 doniczka listków ziół*
  • 1 duży ząbek czosnku lub dwa małe
  • 25 g zrumienionych orzechów**
  • 15 g startego parmezanu
  • 60 ml oliwy
  • Sól i pieprz do smaku

Wykonanie pesto:

Wszystkie składniki umieść w blenderze lub moździerzu i utrzyj tak, aby pozostały drobinki składników. Nie może powstać jedna płynna masa, składniki i ich struktura powinny być nadal wyczuwalne podczas jedzenia.

Pesto połącz z ugotowanym al dente makaronem. Przed odlaniem wody z makaronu zostaw połowę szklanki do ewentualnego rozrzedzenia sosu, jeśli będzie to konieczne.

Podawaj posypane świeżo startym parmezanem.

*zioła – co do zasady najczęściej jest bazylia, ale może być i pietruszka, kolendra czy oregano.

**orzechy – oryginalnie są to orzeszki pinii, ja użyłam migdałów, ale mogą to być każde orzechy jakie masz w domu. Ważne jest, żeby były uprażone na suchej patelni – wtedy wydobywa się ich głębszy smak. Z każdym rodzajem orzechów ostateczny smak pesto będzie się różnilł.

 

 

You may also like