Home Szefowa Kuchni Cytrynowe risotto z łososiem

Cytrynowe risotto z łososiem

by Gosia Socha

Po risotto z grzybami miałam ogromną ochotę na wypróbowanie jakiejś delikatniejszej wersji tego dania, najlepiej pasującej do łososia, którego miałam w lodówce. Poszperałam trochę po internecie i znalazłam inspirację na cytrynowe risotto z łososiem na stronie jednej na najbardziej fascynujących „kobiet kulinarnych”, czyli Nigelli Lawson.

Troszkę przepis zmodyfikowałam pod te składniki, które miałam w domu i „odchudziłam” o zbędne kalorie np. występujące pod postacią śmietany – uważam nieskromnie, że i bez tego dodatku risotto wyszło znakomite. Zresztą, mój M. zajadał się tak, że aż mu się uszy trzęsły, a to jest jeden z moich głównych wskaźników smakowitości tego, co przygotowuję w swojej kuchni.

Samo risotto wyszło niesamowicie kremowe, pachnące cytryną i parmezanem, delikatne w smaku z lekko wyczuwalnym masłem. Świetnie skomponowało się z delikatnie zamarynowanym w soku cytrynowym z odrobiną chili i dobrej oliwki łososiu, którego usmażyłam na beztłuszczowej patelni, co dało mu świetny, wyrazisty posmak. Nie możesz nie spróbować fuzji dwóch tak delikatnych i podobnych, a zarazem różnych smaków!

Cytrynowe risotto z łososiem

 

liczba porcji 75x75 - 15m

Przygotowanie

liczba porcji 75x75 - 30m

Duszenie

liczba porcji 3

Liczba porcji

Trudność

Trudność

 

 

 

Składniki na 2 spore porcje (z zapasem na dokładkę):

  • 150 g ryżu do risotto arborio
  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 50 g masła
  • ½ cebulki białej (lub jeśli masz to jedna cała szalotka)
  • 2 gałązki świeżego estragonu (lub, jeśli nie masz, to suszonego)
  • 1 gałązka rozmarynu (jw.)
  • ¼ łyżeczki kurkumy (dla ładniejszego koloru)
  • 50 ml białego wina (1/4 szklanki)
  • skórka otarta z jednej cytryny
  • 1/3 soku z cytryny (dolewaj do smaku)
  • 25 g startego parmezanu
  • mielony pieprz biały do smaku (uważaj, bo jest dużo pikantniejszy od czarnego)

Składniki na łososia:

  • 2 kawałki łososia (ok. 300 g)
  • ½ soku z cytryny
  • 1/5 łyżeczki kurkumy
  • ½ łyżeczki pikantnej papryczki w proszku lub 1/3 łyżeczki płatków chili
  • sól do smaku
  • 1 łyżka oleju/oliwy nadającej się do smażenia

Cytrynowe risotto z łososiem – wykonanie:

Zacznij od łososia, ale tylko dlatego, żeby poleżał sobie troszkę w marynacie i nabrał smaku, bo sam w sobie należy do ryb raczej mało wyrazistych. Filety opłucz pod bieżącą wodą i dokładnie osusz przy pomocy papierowych ręczników (jeśli będzie mokry, wówczas marynata nie wsiąknie w rybę tak bardzo jak nam na tym zależy). Ułóż filety skórką do dołu, skrop wierzch cytryną, oprósz solą, kurkumą i papryką – delikatnie wetrzyj przyprawy w rybę i odstaw na bok. Umyj dokładnie ręce po kurkumie, bo inaczej będziesz miała piękne, żółte ślady po gotowaniu.

Bulion zagotuj i trzymaj na malutkim ogniu, aby był ciągle bardzo gorący. Jest to na tyle istotne, że w momencie, gdybyś dodawała zimny albo letni płyn do ryżu, wówczas wierzch ziarenek się rozgotuje, zanim środek będzie gotowy (ze względu na czas, jaki byłby potrzebny na zagotowanie wlanej łyżki na patelnię). Do patelni z dosyć wysokimi bokami (ułatwi to mieszkanie potrawy) włóż około 20 g masła i zaraz po roztopieniu dodaj pokrojoną w drobną kosteczkę cebulkę. Powinna ona się zeszklić, co zajmie Ci około 5 minut – musisz niestety mieszać, aby nie dostała koloru*. Do tak przygotowanej cebulki wsyp cały ryż i smaż go tak przez około 1-2 min, dodaj świeże (lub jeśli nie masz, to suszone) zioła oraz kurkumę i smaż przez ponownie przez krótką chwilę.

Teraz czas na „pojenie” ryżu – na patelnię wlej wino i odparuj je przez 3 minutki, wówczas alkohol się ulotni, ale jego smak pozostanie. Czas na bardzo gorący, wręcz ciągle gotujący się bulion – dodaj pierwszą łyżkę i mieszaj, aż się wchłonie na patelni. Dodaj drugą i teraz co chwilkę mieszaj aż cały płyn zostanie wchłonięty przez pyszne, białe ziarenka. Postępuj zgodnie z tym schematem przez około 20 minut, aż ryż będzie miękki na zewnątrz, a w środku lekko jędrny (czyli niechrupiący :P). Pamiętaj o tym, że ryż w risotto nie może być suchy – w momencie, kiedy Twój ryż będzie już „al dente”, nadal powinno być na patelni sporo płynu, bo to on nadaje smak .

Łosoś

Zanim dokończysz risotto – ustaw patelnię na palniku obok i ją rozgrzej – będziesz jej potrzebowała do usmażenia rybki. W międzyczasie, gdy będziesz „wykańczała” swoje risotto połóż swoje kawałki łososia koniecznie! skórką do dołu (inaczej filety zmienią kształt) na rozgrzanej patelni i smaż około 6 minut na średnim ogniu**. Następnie delikatnie przekręć go wierzchem do dołu i smaż już krócej (skórka już nie ogranicza przejścia temperatury), bo około 3-4 minut.

Risotto

Ok, masz ryż przygotowany al dente w pysznym płynie powstałym z bulionu, wina, przypraw i ryżu, czas na dodanie smaku cytrynowego. Dodaj teraz na patelnię sok z cytryny i otartą skórkę, a po około 2 minutach wyłącz palnik. Teraz dodaj kawałki masła, starty parmezan oraz biały pieprz i wymieszaj wszystko dokładnie. Twoje risotto powinno teraz ładnie zgęstnieć i nabrać jedwabistej konsystencji

Propozycja podania:

Risotto wyłóż na głęboki talerz (nadal jest płynne dzięki pysznemu „upiciu” go  ), na wierzchu połóż łososia (proponuję najpierw ściągnąć skórkę z ryby, żeby wygodniej i estetyczniej było jeść). Udekoruj cząstkami cytryny i świeżymi ziołami – smacznego!

*W ogóle risotto pod względem wykonania charakteryzuje się tym, że wymaga ciągłej uwagi – nie możesz go sobie zostawić na 20 minut i samo się zrobi. Jest to jedno z tych dań, które oczekuje od nas ciepła, serca i czasu pod postacią delikatnego, prawie bezustannego mieszania i ogrzewania pojedynczymi chochlami gorącego bulionu

**To, czy łosoś się usmażył po danej stronie widać po boku fileta – usmażony zmienia kolor na jaśniejszy, więc ten kolor od strony smażonej powinien sięgać do około połowy rybki, dopiero wówczas przekręć ją na drugą stronę.

You may also like